User:Evil4Zerggin/Item affix: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
>Evil4Zerggin |
>Evil4Zerggin |
||
Line 12: | Line 12: | ||
| Impregnable || 77 || armour, global, % | | Impregnable || 77 || armour, global, % | ||
|- | |- | ||
| Mammoth's || 78 || armour, local, % | | Mammoth's || 78 || armour, local, %<br/>stun recovery, global, % | ||
|- | |- | ||
| Cremating || 76 || fire | | Cremating || 76 || damage fire, global, base | ||
|- | |- | ||
| Entombing || 77 || cold | | Entombing || 77 || damage cold, global, base | ||
|- | |- | ||
| Electrocuting || 76 || lightning | | Electrocuting || 76 || damage lightning, global, base | ||
|- | |- | ||
| Flaring || 76 || physical | | Flaring || 76 || damage physical, global, base | ||
|- | |- | ||
| Cremating || 74 || fire | | Cremating || 74 || damage fire, local, base | ||
|- | |- | ||
| Entombing || 75 || cold | | Entombing || 75 || damage cold, local, base | ||
|- | |- | ||
| Electrocuting || 74 || lightning | | Electrocuting || 74 || damage lightning, local, base | ||
|- | |- | ||
| Flaring || 77 || physical | | Flaring || 77 || damage physical, local, base | ||
|- | |- | ||
| Jagged || 35 || reflect melee physical, global, base | | Jagged || 35 || reflect melee physical, base | ||
|- | |||
| Tyrannical || 73 || damage physical, local, % | |||
|- | |||
| Emperor's || 73 || damage physical, local, %<br/>accuracy, local, base | |||
|- | |||
| Resplendent || 74 || energy shield, global, base | |||
|- | |||
| Resplendent || 75 || energy shield, local, % | |||
|- | |||
| Unconquerable || 72 || energy shield, local, base | |||
|- | |||
| Unassailable || 77 || energy shield, global, % | |||
|- | |||
| Seraphim's || 78 || energy shield, local, %<br/>stun recovery, global, % | |||
|- | |||
| Phased || 72 || evasion, global, base | |||
|- | |||
| Phased || 77 || evasion, global, % | |||
|- | |||
| Nightmare's || 70 || evasion, local, base | |||
|- | |||
| Nightmare's || 72 || evasion, local, % | |||
|- | |||
| Hummingbird's || 78 || evasion, local, %<br/>stun recovery, global, % | |||
|- | |||
| Sharpshooter's || 64 || gem level bow, local | |||
|- | |||
| Winterbringer's || 55 || gem level cold, local | |||
|- | |||
| Lava Caller's || 55 || gem level fire, local | |||
|- | |||
| Paragon's || 50 || gem level, local | |||
|- | |||
| Tempest King's || 55 || gem level lightning, local | |||
|- | |||
| Weaponmaster's || 63 || gem level melee, local | |||
|- | |||
| Summoner's || 65 || gem level minion, local | |||
|- | |||
| Interpolated || 72 || armour and energy shield, local, % | |||
|- | |||
| Hero's || 72 || armour and evasion, local, % | |||
|- | |||
| Unreal || 72 || evasion and energy shield, local, % | |||
|- | |||
| Seraphim's || 78 || armour and energy shield, local, %<br/>stun recovery, global, % | |||
|- | |||
| Mammoth's || 78 || armour and evasion, local, %<br/>stun recovery, global, % | |||
|- | |||
| Hummingbird's || 78 || evasion and energy shield, local, %<br/>stun recovery, global, % | |||
|- | |||
| Dragon's || 62 || item rarity, % | |||
|- | |||
| Vigorous || 73 || life, base | |||
|- | |||
| Vampire's || 72 || life leech physical | |||
|- | |||
| Blue || 75 || mana, base | |||
|- | |||
| Parched || 74 || mana leech physical | |||
|- | |||
| Cheetah's || 55 || move speed | |||
|- | |||
| Wizard's || 76 || spell damage, % | |||
|- | |||
| Glyphic || 79 || spell damage, % | |||
|- | |||
| Archmage's || 58 || spell damage, %<br/>mana, base | |||
|- | |||
| Unleashed || 75 || elemental damage weapon, global, % | |||
|} | |} |
Revision as of 22:52, 17 April 2014
Top affix levels
Affix | Level | Effect |
---|---|---|
Carapaced | 71 | armour, global, base |
Girded | 72 | armour, local, % |
Carapaced | 73 | armour, local, base |
Impregnable | 77 | armour, global, % |
Mammoth's | 78 | armour, local, % stun recovery, global, % |
Cremating | 76 | damage fire, global, base |
Entombing | 77 | damage cold, global, base |
Electrocuting | 76 | damage lightning, global, base |
Flaring | 76 | damage physical, global, base |
Cremating | 74 | damage fire, local, base |
Entombing | 75 | damage cold, local, base |
Electrocuting | 74 | damage lightning, local, base |
Flaring | 77 | damage physical, local, base |
Jagged | 35 | reflect melee physical, base |
Tyrannical | 73 | damage physical, local, % |
Emperor's | 73 | damage physical, local, % accuracy, local, base |
Resplendent | 74 | energy shield, global, base |
Resplendent | 75 | energy shield, local, % |
Unconquerable | 72 | energy shield, local, base |
Unassailable | 77 | energy shield, global, % |
Seraphim's | 78 | energy shield, local, % stun recovery, global, % |
Phased | 72 | evasion, global, base |
Phased | 77 | evasion, global, % |
Nightmare's | 70 | evasion, local, base |
Nightmare's | 72 | evasion, local, % |
Hummingbird's | 78 | evasion, local, % stun recovery, global, % |
Sharpshooter's | 64 | gem level bow, local |
Winterbringer's | 55 | gem level cold, local |
Lava Caller's | 55 | gem level fire, local |
Paragon's | 50 | gem level, local |
Tempest King's | 55 | gem level lightning, local |
Weaponmaster's | 63 | gem level melee, local |
Summoner's | 65 | gem level minion, local |
Interpolated | 72 | armour and energy shield, local, % |
Hero's | 72 | armour and evasion, local, % |
Unreal | 72 | evasion and energy shield, local, % |
Seraphim's | 78 | armour and energy shield, local, % stun recovery, global, % |
Mammoth's | 78 | armour and evasion, local, % stun recovery, global, % |
Hummingbird's | 78 | evasion and energy shield, local, % stun recovery, global, % |
Dragon's | 62 | item rarity, % |
Vigorous | 73 | life, base |
Vampire's | 72 | life leech physical |
Blue | 75 | mana, base |
Parched | 74 | mana leech physical |
Cheetah's | 55 | move speed |
Wizard's | 76 | spell damage, % |
Glyphic | 79 | spell damage, % |
Archmage's | 58 | spell damage, % mana, base |
Unleashed | 75 | elemental damage weapon, global, % |